Уряд схвалив законопроект про екологічне страхування для підприємств

10.09.2021

Кабінет міністрів схвалив проект Закону України "Про екологічне страхування", головна мета якого - створити нові дієві фінансові механізми для відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю, життю, здоров’ю, майну громадян, а також сприяти модернізації підприємств-забруднювачів. Про це повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.

"В Україні обов’язковим страхування буде для підприємств високого ступеня ризику. Решта зможуть укласти такий договір за бажанням. Для нас головне, щоб усі постраждалі від забруднення довкілля могли отримати фінансове відшкодування, а не лише від аварійних ситуацій", - коментує Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.

Укладення договорів страхування здійснюватимуть страхові компанії, які будуть членами Бюро екологічного страхування з розподілом кожного договору між усіма членами такого об’єднання, що унеможливить укладення "фейкових" договорів. При цьому, додатковою перевагою буде можливість уникнути або максимально понизити рівень перестрахування екологічних ризиків за кордон, що дозволить залишити сплачені за страхування кошти в економіці України.

Прийняття законопроекту дасть можливість:

- захистити постраждалих осіб від екологічної шкоди. Сплата страхового відшкодування здійснюватиметься не лише за наявності договору страхування, а й за його відсутності чи неможливості самим підприємством-забруднювачем. Для цього передбачене формування членами Бюро екологічного страхування резервних фондів;

- захистити інтереси держави. Якщо з підприємства в судому порядку стягнуті збитки за шкоду довкіллю, які досить часто є багатомільйонними, то вони покриваються страховими компаніями – членами Бюро екологічного страхування та створеними останнім резервними фондами. Тобто, ситуація, при якій підприємство-забруднювач після прийняття судом рішення оголошує себе банкрутом для уникнення компенсації, не впливатиме на компенсацію збитків потерпілим особам або державі;

- сприяти еко-модернізації підприємств. Розмір страхового платежу залежатиме від того, наскільки підприємство фактично відповідає природоохоронним вимогам. Законослухняні та модернізовані підприємства менше сплачуватимуть за договором страхування. Тому кожен буде зацікавлений зменшувати ризики від шкоди довкіллю. Це стимулюватиме усіх дотримуватись природоохоронного законодавства.
Назад до новин