У Вінниці тестуватимуть першу українську систему накопичення енергії

27.07.2021

Вінницька міськрада видала українській компанії KNESS дозвіл на будівництво та тестову експлуатацію першої української промислової системи накопичення енергії. Про це повідомляє Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України.

"У Вінниці тестуватимуть першу промислову систему накопичення енергії повністю розроблену, спроєктовану та виготовлену в Україні. Вінницька міська рада видала KNESS містобудівні умови та обмеження на будівництво промислової системи накопичення енергії", - йдеться в повідомленні.

Потужність системи накопичення становитиме 1 МВт, а місткість – 1 МВт-год.

"Це дає можливість підвищити гнучкість та ефективність енергосистеми. А надалі - збільшити обсяги виробництва чистої електроенергії з відновлюваних джерел", - наголосив міський голова Сергій Моргунов.
У Держенергоефективності нагадали, що системи накопичення в Україні досі знаходяться поза законодавчим полем, і наголосили на необхідності прийняття законодавчої бази для залучення інвестицій у системи накопичення енергії.

Нагадаємо, наприкінці квітня у Верховній Раді був зареєстрований черговий законопроєкт - №5436, про впровадження накопичувачів енергії. Станом на початок травня законопроєкт був наданий народним депутатам для ознайомлення. З того часу законопроєкт знаходиться без руху.

Голова "Укренерго" Володимир Кудрицький ще на початку 2020 року прогнозував, що законопроєкт про внесення змін до закону про ринок електроенергії щодо систем накопичення енергії можу бути ухвалений найближчим часом. При цьому, він зазначав, що дефіцит систем накопичення вже гостро відчувається енергосистемою, зокрема через стрімке зростання кількості генерації з відновлюваних джерел, що характеризуються низьким прогнозуванням графіка вироблення.

Питання систем накопичення енергії намагалися вирішити у 2019 році. Зокрема, до Верховної ради було подано 2 законопроєкти: про забезпечення енергетичної безпеки та гнучкості енергосистеми, реальної конкуренції, декарбонізації економіки, зниження цін споживання електричної енергії (щодо систем накопичення енергії) № 2496 та про внесення змін до Закону України "Про ринок електричної енергії" (щодо енергетичної безпеки, балансування енергосистеми та системи накопичення енергії) № 2582.

Обидва законопроєкти залишилися без розгляду.

У березні 2021 року т.в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко під час 4-го Українсько - Німецького економічного форуму назвав неуспішним досвідом реалізацію в Україні "зеленої" енергетики. Зокрема, він звернув увагу, що реалізацію "зеленої енергетики" в Україні розпочали без створення відповідних систем накопичення енергії.

Водночас відомо, що Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) спільно з НЕК "Укренерго" розробляють проєкт будівництва системи накопичення енергії потужністю 200 МВт для регулювання частоти в енергосистемі.

У березні поточного року ПрАТ "Укргідроенерго" провело попередні консультації із зацікавленими сторонами щодо намірів розпочати встановлення сонячних батарей та акумуляторів на п'яти своїх ГЕС.

У середині квітня поточного року компанія ДТЕК завершила монтаж першої в Україні промислової системи накопичення енергії (СНЕ) потужністю 1 МВт і ємністю 2.25 МВт-год і перейшла до етапу пусконалагоджувальних робіт.
Назад до новин