Експерт: через політику НКРЕКП ринок електроенергії в Україні проіснував 2-3 місяці

12.02.2021

Енергетична політика НКРЕКП за півтора року призвела до повної неплатоспроможності української енергетики та дефіциту потужностей у розпал нинішньої зими, впевнений експерт

Ситуація, яка склалася в Україні в енергетиці нинішньої зими, стала наслідком діяльності Національної комісії, що здійсню регулювання у сферах енергетики та житлово-комунальних послуг (НКРЕКП), завдяки рішенням якої ринок електроенергії проіснував в країні не більше 2-3 місяців. Про це повідомив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко в інтерв'ю Ukrlife.TV.

"У нас був запущений у 2019 році ринок електричної енергії, нова європейська модель, але ця модель недовго проіснувала - десь 2-3 місяці. А потім почалося ручне управління по суті ринком". - зазначив експерт.
За словами Омельченка, за півтора року було ухвалено понад 50 змін, що спотворювали функціонування ринку.

"Ввели обмеження, цінові обмеження - так звані прайс кепи. Зараз постійно вносяться зміни в правила ринку. Понад 50 змін вже внесли з початку пуску ринку. І в результаті цієї ситуації у нас виник величезний дефіцит фінансових коштів у компаній, енергетичних компаній, в першу чергу генеруючих компаній", - додав він.

Експерт наголосив, що саме рішення НКРЕП призвели до генерування величезних боргів у галузі.

"За рахунок неправильної політики НКРЕКП ми згенерували боргів за півтора року у два рази більше - понад 50 млрд грн, - ніж за час роботи попередньої моделі ринку за 15 років. По суті, у нас в стані неплатоспроможності ключова компанія "Енергоатом", яка виробляє 50% відсотків електричної енергії, компанія "Укренерго", великі проблеми з державними тепловими компаніями - це Центренерго, фінансово неспроможна компанія. А якщо немає грошей - немає можливості закуповувати паливо, робити необхідні ремонти", - зазначив Омельченко.

Також, він назвав безглуздим рішення про впровадження системи ПСО.

"А ще, крім цього, у нас НКРЕКП разом з урядом була впроваджена абсолютно безглузда система - так звана e Public Service Obligation (ПСО - ред.), Тобто, допомога "зеленій" генерації і населенню. Це такі квазі субсидії. Це зобов'язання було покладено на "Енергоатом", і, таким чином, "Енергоатом" продавав в ринок електричну енергію для населення практично за 1 коп. А різницю між 1 коп. і тим, що сплачувало населення, забирав "Гарантований покупець", і покривав субсидії для населення і "зеленої" генерації", - підкреслив Омельченко.

Така помилкова, на думку експерта, політика НКРЕКП за півтора року призвела до виникнення величезного дефіциту фінансування в галузі.

"У результаті такої моделі, природно, що у компанії "Енергоатом" з'явився величезний дефіцит фінансування, і вона не змогла провести вчасно ремонтну кампанію. У результаті цього зараз, в найхолодніший період зими 5 блоків (АЕС, - ред.), це 5 гігаватів потужностей, стоїть і не працює, по суті в ремонтних роботах знаходиться. Це означає, що більше починають використовувати вугілля. Змушені були спалювати це вугілля, і, в результаті, склалася ситуація, коли на складах знаходиться менше ніж 400 тис. тонн, тобто, менше критично необхідних запасів", - додав Омельченко.

За словами експерта, по суті, така енергетична політика призвела до повної неплатоспроможності української енергетики й до дефіциту потужностей в розпал холодної зими.


"І в результаті цього НКРЕКП відкрила ринок для імпорту електроенергії з Російської Федерації й Білорусі. Тобто, саме НКРЕКП своїми правилами створила такі умови, довівши ринок до ситуації, коли генерація стала неплатоспроможною, а потім каже "У нас іншого немає виходу"", - наголосив Омельченко.
Назад до новин